Úvod Publikace

Publikace

Celkem: 24 1 2 3

Prezident republiky podepsal zákon o mediaci

Dne 29. 5. 2012 podepsal prezident republiky zákon o mediaci, viz zde. Nyní se čeká na publikaci ve sbírce zákonů.

Nový občanský zákoník a mediace

Dlouho připravovaný a diskutovaný nový občanský zákoník byl již publikován ve sbírce zákonů, a to pod číslem 89/2012 Sb. (ke stažení zde). Nový občanský zákoník nabude účinnosti dnem 1. 1. 2014. Zákon přinese důležitou novinku i v oblasti mediace.

Evropský kodex chování pro mediátory (European Code of Conduct for Mediators)

Tento týden jsem byl jako první český mediátor (fyzická osoba) zapsán na seznam mediátorů vedený Evropskou komisí (zde). Evropská komise na seznamu eviduje mediátory, kteří se dobrovolně zavázali k dodržování Evropského kodexu chování pro mediátory (European Code of Conduct for Mediators).

Úspora 600 milionů pro soudy - jmenuje se mediace

Ve včerejší debatě o přetíženosti soudů a možných řešeních byl zcela opomenut zákon o mediaci a jeho dopady. Přitom jsou v této souvislosti zásadní.

Ústavně-právní výbor senátu doporučil zákon o mediaci vrátit poslancům

Dnes 13. 3. 2012 proběhla v Kolovratském paláci schůze Ústavně-právního výboru senátu, která měla v prvním bodě svého programu projednání zákona o mediaci. Schůze se účastnila také odborná veřejnost - místopředseda České advokátní komory JUDr. Antonín Mokrý, zástupkyně Unie soudců Mgr. Šárka Hájková, zástupkyně Asociace mediátorů České republiy, o.s. PhDr. Tatjana Šišková, mediátoři a další.

Novinky ze světa mediace i na facebooku

Včera byla spuštěna facebookovská stránka stránek www.mediator-praha.cz Přidejte se i vy a sledujte novinky ze světa mediace přímo na svém facebooku.

Světová banka: Nejdražší země EU na „souzení se“? Česká republika

V rámci projektu Doing Business, který zaštiťuje Světová banka, vzniká každoročně zpráva o podmínkách podnikání v jednotlivých regionech světa. Pro český systém soudnictví letos nedopadla vůbec lichotivě.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2008/52/ES ze dne 21. května 2008

Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2008/52/ES ze dne 21. května 2008, o některých aspektech mediace v občanských a obchodních věcech, si vytyčila za cíl:

Poslanecká sněmovna schválila zákon o mediaci

Dne 10. 2. 2012 schválila poslanecká sněmovna vládní návrh zákona o mediaci v civilních věcech. Zákon nyní čeká v senátu na své projednání, které proběhne v půlce března. Návrh zákona je ke stažení zde.

AKTUALIZACE S DEFINITIVNÍM ZNĚNÍM ZÁKONA

Promlčení a mediace

V záři loňského roku publikoval elektronický internetový deník EPRAVO.CZ, největší a nejvýznamnější právnický server v ČR, můj odborný článek zabývající se návrhem zákona o mediaci a jeho dopady na promlčecí lhůty.

Sjednejte
si schůzku:

info@mediator-praha.cz

+420 736 627 392